HARMOKROMIA oparta jest na porównaniu kolorów przyrody w poszczególnych porach roku do kolorytu człowieka. Poniżej opisy pór roku oraz schematy podziału. Każda podgrupa odpowiada kolorystyce kojarzącej się z danym miesiącem w obrębie opisywanej pory roku.
To czas wschodzącej jesieni. Wydaje się, że słońce traci swoją siłę. Echa skończonego lata obdarowuje krajobraz miękkością.
To przejściowy okres pomiędzy początkiem a środkiem jesieni. Kolory tracą światło otulone ciepłą mgłą. Można je również zauważyć w początkowej fazie jesieni kiedy słońce jest już bardzo nisko. Dni coraz krótsze a natura przygotowuje się do eksplozji ciepłych barw.
To środek jesieni. Absolutna eksplozja ciepłych barw. Wszystko wokół skrzy brązowo-czerwonym ciepłem i zachodami słońca. Najlepsze skojarzenie to jesienny park tonący w czerwono-brązowych liściach lub górski krajobraz pokryty kolorowym dywanem.
To koniec jesieni. Dni są krótkie a dla natury to preludium do nadchodzącej zimy. Jeszcze jest pięknie i kolorowo ale barwy nabierają nasyconej głębi. Zaczyna robić się zimno. Zarówno w powietrzu jak i w kolorystyce..